Wzrost stawki VAT na żywność do 5% od kwietnia 2024: Jak dostosować urządzenia fiskalne?

Wzrost stawki VAT na żywność do 5% od kwietnia 2024: Jak dostosować urządzenia fiskalne?

**1 kwietnia 2024 stawka VAT na żywność wzrośnie z dotychczasowej 0% do 5%. W związku z tym na przedsiębiorców spadną konieczność przygotowania nowych cenówek dla wszystkich dotkniętych zmianą przepisów towarów oraz problemy z konfiguracją urządzeń fiskalnych. **

VAT na żywność wzrośnie z 0% do 5%

W związku z nieprzedłużeniem jednej z tarcz antyinflacyjnych od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowa stawka VAT na żywność. Zmiana stawki VAT na tak szeroką gamę produktów jak produkty spożywcze pociągnie za sobą szereg konsekwencji – wzrost cen żywności to tylko jedna strona medalu. Sprzedawcy muszą odpowiednio przygotować się do zmiany stawek VAT na artykuły spożywcze. Po pierwsze tuż po świątecznym weekendzie w sklepie przy produktach spożywczych muszą być już nowe cenówki uwzględniające zwiększoną do 5% stawkę VAT. Po drugie – przedsiębiorcy muszą być technicznie przygotowani, aby sprzedawać żywność z pięcioprocentowym VAT-em.

Nowe stawki VAT a urządzenia fiskalne

Zmiana stawek VAT jest szczególnie istotna z punktu widzenia obsługi urządzeń fiskalnych. Drukarki i kasy fiskalne dają ograniczone uprawnienia związane z modyfikacją stawek VAT. Stawkę VAT można obniżyć, ale raz obniżonej stawki VAT nie można podwyższyć. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli sprzedaż danego artykułu żywnościowego zacząłeś ze stawką 0%, nie musisz się martwić. Twoje urządzenie fiskalne pozwoli Ci podwyższyć stawkę VAT do wymaganych 5%. Jednakże inaczej sprawa ma się, jeśli dany produkt sprzedajesz dłużej niż trwała tarcza antyinflacyjna… Jeśli w przeszłości dany produkt sprzedawałeś ze stawką VAT, np. 8%, a potem w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej obniżyłeś jego stawkę VAT do 0%, masz problem. Nie uda Ci się podnieść stawki VAT na ten produkt.

Nie mogę zmienić stawki VAT na produkt – co dalej?

Jeśli nie możesz podwyższyć stawki VAT na określone produkty, powinieneś zgłosić się do certyfikowanego serwisanta urządzeń fiskalnych i poprosić go o pomoc w tej sprawie. Jak się domyślasz, nie będzie to łatwe tuż po świętach i w momencie, kiedy każdy sprzedawca żywności w naszym kraju będzie stał przed tym samym problemem.

Inne rozwiązanie niejako obchodzi problem zmiany stawek VAT. Możesz bowiem zmienić nazwę produktu. Pamiętaj, że nie wystarczy dopisanie w nazwie spacji. Zmiana musi być znacząca.

Desktopowe (instalowane na komputerze) aplikacje takie jak abcFaktury, abcMagazynu, mpFaktura czy mpFirma pozwolą na hurtową modyfikację nazwy produktu, co znacznie przyśpieszy Twoją pracą.

Jeśli jesteś wśród osób, które mogą zwiększyć stawkę VAT dla produktów, powyższe aplikacje pozwolą Ci na hurtową zmianę stawki.

Udostępnij

Powiązane produkty