Sprzedaż na Allegro, Vinted, OLX a podatek – sprawdź, co urząd skarbowy wie o Twoich transakcjach w Internecie!

Sprzedaż na Allegro, Vinted, OLX a podatek – sprawdź, co urząd skarbowy wie o Twoich transakcjach w Internecie!

Sprzedaż rzeczy używanych na popularnych platformach e-commerce to dobry sposób na efektywne odgruzowanie mieszkania. Jeśli do tego wpadnie kilka złotych do budżetu – idealnie! Jeśli jednak sprzedawanie towarów i usług w sieci stało się Twoim źródłem dochodu, uważaj! Od 1 lipca 2024 r. w życie wchodzi unijna dyrektywa DAC7. A to oznacza, że skarbówka dokładnie wie, ile zarobisz w Internecie!

Na czym polega unijna dyrektywa DAC7?

Unijna dyrektywa DAC7 nakłada na sektor e-commerce obowiązek przekazywania krajowym organom podatkowym określonych informacji na temat sprzedawców oraz transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem platform handlowych. Co ważne, dotyczy to wszystkich operatorów platform działających na terenie UE.

Od kiedy obowiązuje dyrektywa DAC7?

W Polsce ustawa wynikająca z unijnej dyrektywy wchodzi w życie 1 lipca 2024 r. Ważną informacją jest to, że dyrektywę powinniśmy wdrożyć już w 2023 r. Dlatego operatorzy platform handlowych online będą przekazywać do organów podatkowych dane także za cały rok 2024 i rok 2023.

UWAGA: Dane za lata 2023 i 2024 operatorzy mają obowiązek przekazać do 31 stycznia 2025r.

Kogo dotyczy dyrektywa DAC7?

Dyrektywa DAC7 dotyczy operatorów sprzedażowych platform cyfrowych, za pośrednictwem których użytkownicy:

 • sprzedają produkty
 • świadczą usługi
 • wynajmują nieruchomości
 • udostępniają środki transportu.

Operatorzy Ci będę zobowiązaniu raportować dane sprzedawców, którzy w roku kalendarzowym:

 • zrealizowali 30 i więcej transakcji sprzedaży
 • na zrealizowanych transakcjach zarobili łącznie 2000 euro i więcej.

Co DAC7 oznacza w praktyce?

Dyrektywa DAC7 ma uszczelnić system podatkowy UE i wyeliminować z rynku nieuczciwych handlowców, którzy zarabiają na sprzedaż towarów i usług zawodowo a nie płacą podatków. Dobrym przykładem są osoby zarabiające w sieci na sprzedaży odzieży używanej.

Jeśli raz na jakiś czas sprzedajesz swoje nienoszone ubrania lub rzeczy po dziecku, nie musisz od razu od zakładać firmy. Jako osoba prywatna możesz przeprowadzić do 30 transakcji w roku kalendarzowym i zarobić w danym roku nie więcej niż 2000 euro. Jeśli jednak sprzedaż towarów używanych traktujesz jako sposób na zarobek, powinieneś zarejestrować swoją działalność.

Sprzedajesz drogie rzeczy? Uważaj!

O ile sprzedaż odzieży używanej na kwotę ok. 8 000 zł w roku dla przeciętnego Kowalskiego, który wystawia body po dziecku od 5 zł sztuka, może być wyzwaniem, o tyle w przypadku droższych towarów musisz liczyć. Rower, telefon, tablet, hulajnoga elektryczna – to towary mogące kosztować kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Sprzedając tego typu rzeczy, zachowaj czujność!

Jakie dane sprzedawców gromadzą platformy?

Dyrektywa DAC7 nakłada na operatorów platform obowiązek gromadzenia konkretnych danych sprzedawców. Co ważne, także osób prywatnych dokonujących sprzedaży. Należą do nich:

 • imię i nazwisko sprzedawcy lub nazwa firmy
 • adres
 • numer NIP lub PESEL
 • data urodzenia lub numer we właściwym rejestrze gospodarczym
 • identyfikator rachunku bankowego
 • imię i nazwisko lub dane firmy, która jest właścicielem rachunku, jeśli są inne niż dane sprzedającego
 • kwota łącznego wynagrodzenia uzyskana w każdym kwartale
 • liczbę dokonanych transakcji, które złożyły się na uzyskane wynagrodzenie
 • numer księgi wieczystej oraz liczba dni, w czasie których nieruchomości były udostępnianie - w przypadku platform oferujących najem itp.

Czy dyrektywa DAC7 dotyczy kupujących?

Nie, dyrektywa DAC7 nie wiąże się z przekazywaniem danych kupujących.

Czy dyrektywa DAC7 wprowadza nowy podatek od sprzedaży/ świadczenia usług?

Za wdrożeniem w Polsce dyrektywy DAC7 nie idą żadne nowe obowiązki podatkowe. Warto to podkreślić. Dyrektywa nie ma na celu wprowadzenia nowych podatków. Ma natomiast uszczelnić obowiązujący system podatkowy.

Podsumowując, jeśli korzystasz z platform e-commerce w ramach swojej firmy, dyrektywa DAC7 nie wpłynie na Twoją codzienną pracę. Podobnie, jeśli od czasu do czasu sprzedajesz coś za pośrednictwem platform. Jeśli natomiast sprzedaż e-commerce jest Twoim źródłem dochodu, zadbaj o to, aby właściwie rozliczać się z urzędem skarbowym. Pamiętaj także, że DAC7 nie dotyczy jedynie sprzedaży towarów. Dyrektywa tak samo odnosi się do świadczonych usług. Działaj transparentnie!

Udostępnij