Rząd zapowiada kolejne zmiany dla JDG! Rejestracja firmy tylko online!

Rząd zapowiada kolejne zmiany dla JDG! Rejestracja firmy tylko online!

Aktualna sytuacja gospodarcza zmusza Polaków do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Mimo że kolejne firmy zamykają się, przedsiębiorcy walczą o pozostanie na powierzchni. Często zmieniają specjalizacje, branże, przenoszą usługi do sieci, szukają kolejnych kanałów sprzedaży i zakładają nowe firmy. Już wkrótce będą robić to tylko on-line! Sprawdź, jakie zamiany dla przedsiębiorców przyniesie 2024 rok!

  1. Jak założyć firmę?
    1. Wniosek CEIDG-1
  2. Rejestracja działalności w CEIDG online
  3. Rejestracja firmy tylko online – od kiedy?

Jak założyć firmę?

Według danych GUS-u w 2 kw. 2022r. zarejestrowało się 80 188 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zastanawiasz się, od czego zacząć zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej? W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek CEIDG-1.

Wniosek CEIDG-1

Aby założyć firmę, musisz zacząć od wniosku w CEIDG. W tej chwili wniosek CEIDG-1 można złożyć na jeden z wybranych sposobów:

  • przez Internet na stronie CEIDG-1

Elektronicznie składane wnioski CEIDG-1 muszą być podpisane podpisem kwalifikowanym lub za pośrednictwem e-PUAP

  • pocztą - listem poleconym z poświadczonym notarialnie podpisem
  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy.

Na dzień dzisiejszy prawie 40% zakładanych działalności otwiera się stacjonarnie – w urzędzie. Już wkrótce nie będzie to możliwe.

Rejestracja działalności w CEIDG online

Internetowa rejestracja działalności to nie tylko wniosek CEIDG-1, lecz także załatwienie formalności związanych z ZUS-em oraz urzędem skarbowym. Rejestracja firmy online zapewnia automatyczne przekazanie danych do odpowiednich instytucji.

Rejestracja firmy tylko online – od kiedy?

1 stycznia 2024r. wprowadzi wiele zmian dla polskich przedsiębiorców. Od 2024r. KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich, co za tym idzie w obiegu gospodarczym pozostaną jedynie e-faktury.

Zgodnie z założeniami Rządowego Centrum Legislacji na 2024r. planowane jest także wprowadzenie tylko i wyłącznie cyfrowej rejestracji JGD.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej tylko i wyłącznie online obowiązywać będzie od 1 października 2024r. Pozostałe wnioski CEIDG: o zawieszenie, wznowienie, zakończenie JDG oraz zmianę wpisu będzie można składać w formie papierowej do 1 października 2026r.

Po założeniu firmy przez Internet warto pozostać w trendach cyfrowego zarządzania biznesem i wystawiać faktury online za darmo z przeglądarki…najlepiej jeszcze przy użyciu smartfona lub tabletu. Właściwie wszystkimi procesami firmy można zarządzać online. Nie martw się, jeśli nie czujesz się pewnie w cyfrowym świecie. Dostępne rozwiązania przeglądarkowe zostały przygotowane tak, aby poruszanie się w nich było intuicyjne i nie wymagało wcześniejszych szkoleń. Przekonaj się, jakie to proste.

Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.

Udostępnij