Dzień wolny za wigilię 2022? Czy należy się dzień wolny za święto w niedzielę?

Dzień wolny za wigilię 2022? Czy należy się dzień wolny za święto w niedzielę?

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia - wypada w sobotę, a to oznacza, że pierwszy dzień świąt (25 grudnia) będzie w niedzielę. Czy w związku z tym pracownikom należą dodatkowe dni wolne?

  1. Kto ustala dni wolne od pracy?
  2. Dzień wolny za Wigilię i Boże Narodzenie 2022?
  3. Czy sklepy są otwarte w Wigilię?

Kto ustala dni wolne od pracy?

Wigilia Bożego Narodzenia – mimo że kulturowo to niezwykle ważna data, ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy. Ustawa z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy wśród dni wolnych wymienia m.in.:

  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

W tym roku Wigilia przypada w sobotę, dlatego dla wielu będzie ona dniem wolnym. Zwyczajowo, kiedy Wigilia Bożego Narodzenia wypada w dzień pracujący, wielu pracodawców skraca czas pracy tego dnia, a nawet wewnętrznie ustala dzień wolny.

Dzień wolny za Wigilię i Boże Narodzenie 2022?

Zgodnie z §2. art. 130 Kodeksu Pracy: Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Podkreślmy:

  • Wigilia Bożego Narodzenia nie jest świętem, więc to, że wypada w sobotę nie skutkuje dniem wolnym do odebrania
  • Boże Narodzenia wypada w niedzielę, więc także nie skutkuje dniem wolnym do odebrania.

W tym roku jedynie 26 grudnia – poniedziałek – będzie dodatkowym dniem wolnym, co nieco wydłuży świąteczny weekend. Podobnie rzecz ma się w związku z sylwestrem. 31 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Ustawa o dniach wolnych od pracy wymienia 1 stycznia wśród wolnych dni, a że 1 stycznia 2023 stycznia przypada w niedzielę, dnia wolnego ekstra nie będzie.

Czy sklepy są otwarte w Wigilię?

Zasadniczo tak, ale krócej niż zwykle, bo do 14.00. Dłużej działają stacje paliw, apteki czy kwiaciarnie. Drugim przypadkiem, w którym sklep może być otwarty po 14.00 tego dnia, postawienie za ladą przedsiębiorcy (osoby fizycznej), który osobiście obsługuje swoich klientów.

Udostępnij